Дан науке у ОШ „Бора Станковић“

Обележавање Дана науке 7. новембра (у славу Марије Кири) одржало се 17.11.2021. у Свечаној сали школе и трајало је од 12 и 30 до 14ч. После два месеца рада, ученици и наставници кроз јавну презентацију приказали су пројекат Теорије завера чији главни циљ је био обука ђака у разликовању истинитих од лажних информација. Било је присутно 14 наставника и сви ђаци седмог и осмог разреда. Обухваћено је осам области знања и раскринкаване су многе теорије завера: Земља као равна плоча; Човек никад није био на Месецу; корона не постоји; Пољска је прва напала нацистичку Немачку и многе друге. Настојали смо да ученицима такође предочимо опасности и замке друштвених мрежа и интернета уопште, а поготову као плодно тло за ширење теорија завера. Координаторка пројекта била је проф.Виолета Стоиљковић, библиотекарка. Учествовали су ученици седмог и осмог разреда: Елена Миленковић 7/1, Саша Станић 7/1, Александар Филиповић 8/3, Давид Робар 7/1, Милутин Цветковић 8/1, Марко Недељковић) 8/1, Тодор Павловић 8/1, Марија Антић 8/1 и Ива Остојић 7/1, Милица Миловановић 7/5, Леон Лугоња Јохансен 8/3, Тамара Спасовић 8/3. Уводно, психолошко предавање одржала је педагошкиња Сузана Раденковић, а изваредну завршницу којом смо заокружили све теме – пружио је проф.историје Марко Баровић.

Имали смо микрофон и велико платно, тако да се све добро видело и чуло. Публика је добро одржавала пажњу јер су им теме биле занимљиве и јер су много научили од својих вршњака. Ипак, ђаци су били уморни због претходних часова, тако да им је недостајало кретање и нажалост нису могли да остану на дискусији. Ипак, утисци свих присутних су снажни и овај процес истраживања успео је да узбурка духове, да понуди наду и пружи извесну утеху у доба короне, загађења ваздуха, воде и земље, те да оснажи појединце да наставе са борбом за знање и промену услова у којима се учи и живи.

Проф. Виолета Стоиљковић