Кодекс ученичког понашања

• Развијање добрих навика и лепог понашања искључује речи: морати и забрана.

Основно образовање је обавезно за све ученике, према томе:

• Изостајање из школе најавите уколико није из здравствених разлога. Ако јесте, донесите лекарско уверење на време или нека то учини ваш родитељ, јер Основна школа је обавезна и за њих.
  • У школу дођите 10 минута раније – тако ћете имати довољно времена да се припремите за час и концентришете (немојте добијати неоправдане изостанке због кашњења).

У Учионици или на часу:

• Донесите комплетан прибор на час, то је предуслов за сваки успешан рад.
  • На часу искључите мобилни телефон, то је ваша приватна ствар и не треба да смета другоме, нити да омета наставу.
  • Не причајте пуним устима, не мљацкајте, не жваћите, не шушкајте празним кесама на часу – непристојно је.
  • Не причајте упоредо док други прича. Слушајте свог саговорника. Вештине комуникације које научите у школи помагаће вам кроз читав живот.
  • Пазите на школску имовину – она користи свакоме и свакога дана. Начињена штета ће морати да се плати. Немојте бити јачи од онога ко не може да се брани.
  • Одећа у којој долазите треба да буде уредна, пристојна, практична, у вашем стилу, али и у складу са вашим годинама и местом на којем сте.
  • Не остављајте смеће за собом – за све постоји место, па и за смеће.

Када сте у школи:

• Употребљавајте речи: молим, хвала, извини – не коштају, а доносе много.
  • Не заборавите да одраслима и својим друговима упутите поздрав: добар дан, довиђења, здраво.
  • Изразите своје мишљење, али увек бирајте уљудне речи. Лепа реч и гвоздена врата отвара.
  • Изражавање националне, расне, класне и верске нетрпељивости је недопустиво. Волите то што смо сви различити.
  • Вас нико нема права да угрожава, стога, не решавајте сукоб физичким обрачунавањем, примитивно је, али и обострано кажњиво.
  • Будите пажљиви према најмлађим ученицима у школи. Постаните им узор коме ће током школовања тежити.
  • За време радне недеље редари су обавезни да обавесте разредног старешину и предметног наставника о кршењу правила ученичког понашања.
  • Неприлагођено понашање у школи може бити кажњиво, не кажњавајте себе.

Није тешко бити фин