Свети Сава између нас – јесте и биће

Светосавска приредба у ОШ „Бора Станковић”, 2023. лето Господње

СВЕТИ САВА ИЗМЕЂУ НАС – ЈЕСТЕ И БИЋЕ

Реч „Просвета” потиче од речи „Просветлити”, приближити светлости Божијој. А, ко је то боље урадио у Србском роду од принца Растка до просветитеља Саве. Зато је Свети Сава
наш највећи Просветитељ и Крсна слава Просветитеља.

Свесни ове истине, наша школа руковођена директорком Маријом Латиновић, запосленима и ученицима, потрудили смо се да истину посејемо нашим наследницима. Светосавско семе је наш дар, изазов и мисија.

Зато смо сејали, сејали, сејали кроз реч, песму, слике, иконе, макете, поезију и мелодију. Радост у свим облицима. Љубав у свима, љубав у свему. Ко једном осети укус љубави Божије вечно се заљуби и жели још, још, још.

То је најбоље осетила и записала наша учитељица Нада Теофиловић:

Био си са нама Светитељу Саво

Ко је имао срце,закуцало је
Ко је имао око заплакао је
Ко је имао душу,осетио је
Присуство твоје.

Препознасмо љубав твоју,
Препознасмо мир твој,
Препознасмо истину твоју,
Препознасмо веру твоју.

Међу гостима, родитељи, ђаци, пензионери, професори, учитељи, официри, лекари, запослени. Различити, а исти. Исти као душе, као људи, као Светосавци. Толико радости, загрљаја, суза, вере, осмеха, погледа ка небу.

Зато је директорка у свом поздравном говору рекла: „Традиција није слављење пепела већ преношење светлости.”

И би светлост. Свака учионица је добила икону Светог Саве – укупно 30 које је нашој директорки на дар донео наш добротвор, духовник који брине о својој духовној деци, старешина храма Светог Василија Острошког, Отац Милан Лазаревић.

Дај Боже и Свети Саво да се обожимо, сложимо и умножимо!

Вероучитељ Сашо Лазовић