“Винча” у “Бори”

У оквиру пројекта промоције културне баштине у ОШ “Бора Станковић” који су покренуле наставница верске наставе Сања Станишић, наставница енглеског језика Андреа Борак и наставница историје Мирјана Варничић, ученици наше школе упознали су се са праисторијиским културама развијеним на простору наше земље.

У холу школе приређена је изложба “Уметност праисторије, Винчанска култура” чији су аутори ученици четвртог и петог разреда. Изложба је припремљена на часовима ликовне културе наставника Вукана Вуканића и наставнице Биљане Миленовић, као и на часовима историје наставнице Мирјане Варничић. Изложба се састоји од паноа на тему “Праисторијске уметности”, фигура праисторијских открића и материјалних остатака и макета кућа праисторијског човека.

У уторак, 24. октобра 2023. године, гост наше школе био је професор археологије, кустос локалитета Винча, Драган Јанковић. Професор Јанковић одржао је интерактивно предавање ученицима трећег, четвртог и петог разреда и још ближе им представио винчанску цивилизацију.

Директорка школе Марија Латиновић дочекала је професора Јанковића, присуствовала предавању и пружила подршку ученицима и колегиницама које су иницирале ову сарадњу. Директорка је предложила и подржала наставак сарадње и истакла значај упознавања ученика са овом темом.

Предавању су присуствовали и наставник историје Марко Баровић и учитељица Санела Драча који су подржали колеге и ученике. Предавању су присуствовали и родитељи ученика четвртог разреда који су поздравили иницијативу, захвалили се директорки, професору Јанковићу и наставницама, истичући своју спремност да се придруже пројектима овог типа у будућности.